.
شنبه 28 مرداد 1396.
امروز
السبت 27 ذو القعدة 1438.
مطابق با
Aug 19 2017.
و میلادی

معرفی چند کتاب در زمینه خودکشی


برای کمک بیشتر به خانواده های شهر قدسی برای پیشگیری خودکشی ،گروه اجتماعی بازتاب قدس چند کتاب در این زمینه را به صورت اجمالی معرفی می نماید:


depression-suicide

چرا بعضی از مردم خودکشی می‌کنند؟: علل، پیامدها و راه‌های پیشگیری از خودکشی

پدیدآورندگان : نویسنده: سیدمهدی حسن‌زاده
موضوع : خودكشی , خودكشی - پیشگیری
ناشر : نشر قطره
محل نشر : تهران
قطع : رقعی
نوع کتاب : تالیف
زبان اصلی : فارسی

"هنگامی جامعه‌ای سالم و متعادل خواهیم داشت كه ‌افراد آن جامعه ‌از سلامت روان برخوردار و در عرصه‌های اجتماعی فعال باشند. زندگی در عصر ما، آگاهی‌ها و مهارت‌های ظریف‌تری را می‌طلبد كه‌با مطالعه ‌و تجربه ‌به ‌دست می‌آیند. دسترسی به‌اطلاعات درست و كسب مهارت های لازم برای زندگی، در پیشگیری از آسیب های روانی سهم عمده‌ای دارد. خودكشی یكی از چالش‌های جدی بشر امروز است. هر روز در جهان سه ‌هزار نفر جان خود را بر اثر خودكشی از دست می‌دهند. بسیاری از این قربانیان به ‌ویژه ‌در كشورهای جهان سوم، جوانان هستند. خودكشی یعنی خاتمه ‌دادن به ‌زندگی خود به‌ دست خویشتن. خودكشی مقول? چند بعدی و پیچیده‌ای است كه ‌دانشمندان رشته‌های روان پزشكی، جامعه‌شناسی، روان شناسی، مذهب و فلسفه‌ از دیدگاه‌ خود به‌كنكاش دربار? آن پرداخته‌اند.كتاب حاضر برای استفاد? همگان نوشته ‌شده ‌و هدف اصلی آن آشنایی مردم با علل و انگیزه‌های خودكشی، نحو? برخورد با افرادی كه ‌فكر خودكشی دارند و از همه ‌مهم‌تر شناسایی علائم هشدار دهنده ‌و در نهایت مشاركت همگان در پیشگیری از خودكشی است."


مرگ قابل پیش‌گیری (خودکشی)

پدیدآورندگان : نویسنده: محمود لاله , ویراستار: تقی تقی‌پور
موضوع : خودكشی
ناشر : اورنج
محل نشر : تهران
قطع : رقعی
نوع کتاب : تالیف
زبان اصلی : فارسی

در این كتاب برخی دیدگاه‌های روانی و اجتماعی پدیده خودكشی طی سه فصل عرضه شده است .در فصل اول ذیل عنوان((نظریات و تحقیقات در زمینه خودكشی)) ابتدا آرا و نظریه‌ها خودكشی بررسی می‌شود، سپس به دیدگاه‌های متدولوژیك اشاره شده، در پی آن، خودكشی از دیدگاه قانون تبیین می‌گردد .در فصل دوم نیز نقش عوامل فردی و اجتماعی خودكشی بررسی و ارزیابی می‌شود و فصل سوم به روش‌های پیش‌گیری از خودكشی اختصاص می‌یابد


پیشگیری از خودکشی نوجوانان و جوانان: راهنمای عملی برای معلمان، مشاوران مدارس و متخصصان بهداشت روان

پدیدآورندگان : نویسنده: شهرام محمدخانی
موضوع : خودكشی - پیشگیری , نوجوانان - روانشناسی
ناشر : طلوع‌ دانش
محل نشر : تهران

در این كتاب ابعاد گوناگون رفتار خودكشی توصیف شده، عوامل خطرآفرین و حفاظت كننده خودكشی معرفی می‌شود ;همچنین چگونگی شناسایی و كنترل افراد در معرض خطر خودكشی و نیز نحوه برخورد با وقوع خودكشی در مدارس تشریح گردیده، راهبردهای عملی پیشگیری از خودكشی و گام‌های اساسی مداخله در بحران توصیف شده است" .همه‌گیر شناسی خودكشی و اقدام به خودكشی"، "سبب شناسی خودكشی"، "عوامل خطرآفرین خودكشی نوجوانان و جوانان"، "نشانه‌های هشدار دهنده خطر خودكشی در نوجوانان و جوانان"، "چگونگی شناسایی نوجوانان و جوانان آشفته در معرض خطر خودكشی "و "راهبردهای پیشگیری از خودكشی نوجوانان و جوانان "عناوین فصل‌های این كتاب است


زنان خودسوخته [گزارشی از خودسوزی زنان در ایران]

پدیدآورندگان : نویسنده: پروین بختیارنژاد , ویراستار: ناصر احمدزاده
موضوع : زنان - ایران - مسائل اجتماعی و اخلاقی , زنان - خودسوزی , فشار روانی , زنان - ایران - ایلام
ناشر : نشر صمدیه
محل نشر : تهران

گزارش‌های این كتاب، حاوی تحقیقی است كه اغلب در خصوص خودسوزی زنان در استان‌های مختلف كشور صورت گرفته است .در این گزارش‌ها سعی شده این پدیده شوم از منظر كارشناسان محلی هر استان به نقد و بررسی گذاشته شود .ضمن آن كه بررسی‌های كتاب با راهبردهای بومی این كارشناسان همراه است .در بخشی از كتاب اشاره شده است" : در بیشتر استان‌های محروم ما برخی دختران در سنین نوجوانی و حتی كودكی به اجبار به عقد مردانی در سنین میان سالی و حتی كهن سالی در آورده می‌شوند .همچنین در بعضی استان‌ها دختران برای پایان بخشیدن به نزاع‌های مردان طایفه به عنوان "خون بس "پیش كش طایفه مقابل می‌شوند .در بعضی نقاط میهن‌مان دختران به اتهامات واهی توسط پدر، برادر و یا پسر عمو به قتل می‌رسند، بدون این كه این افراد مورد پیگیری قانون قرار بگیرند .و خودسوزی زنان معلول چنین شرایطی است .


راه‌های پیشگیری از خودکشی دانش‌آموزان

پدیدآورندگان : نویسنده: شهرام محمدخانی
موضوع : نوجوانان - روانشناسی , خودكشی - پیشگیری
ناشر : ورای دانش
محل نشر : تهران
قطع : رقعی

اولین شماره از مجموعه "كتابچه‌های آموزشی "از سوی اداره كل مشاوره و بهداشت مدارس تدوین شده است .این نوشتار براساس دو جنبه نگاشته شده است : نخست شناسایی نوجوانان در معرض خطر خودكشی و ارجاع آنها به مراكز بهداشت روان و دوم، شناسایی عوامل خطر خودكشی .در كتاب شرح كوتاهی درباره همه‌گیر شناسی خودكشی ;سبب‌شناسی آن از دیدگاه جامعه شناختی و روان شناختی بازگو شده و نحوه تشخیص افرادی كه قصد خودكشی دارند بیان گردیده است .در انتها نیز، راه‌های پیش‌گیری و نحوه مقابله و رفتار با نوجوانان در خطر خودكشی عرضه شده است


خودکشی: پیدایش علل درمان

پدیدآورندگان : نویسنده: پییر مورون , مترجم: مازیار سهند
موضوع : خودكشی
ناشر : رسام
محل نشر : تهران
قطع : رقعی
نوع کتاب : ترجمه
زبان اصلی : فارسی

"موضوع کتاب حاضر، بررسی مسئله خودکشی است. نویسنده ضمن ارائه آماری از خودکشی در جهان، علل و عوامل آن، از جمله گوشه‌گیری اجتماعی، وابستگی مذهبی، اختلالات روانی و... را بیان کرده و به خصوصیات مشترک افراد خودکشی کننده اشاره نموده است. وی در بخشی از دیدگاه روان‌شناختی، مسئله خودکشی را بررسی کرده و معنی خودکشی و نظرات جامعه درباره خودکشی را شرح داده است. وی همچنین اقدامات پیشگیرانه و شناسایی سرنخ‌های رفتاری و کلامی و نقش جامعه را در جلوگیری از این اقدام توضیح داده است.


پیشگیری از خودکشی: راهنمای عملی ارزیابی و پیشگیری از خودکشی

پدیدآورندگان : نویسنده: زهرا سپهرمنش
موضوع : خودكشی - ایران , خودكشی - پیشگیری
ناشر : نشر قطره
محل نشر : تهران

"زمانی جامعه‌ای سالم و متعادل خواهیم داشت كه افراد بتوانند با برخورداری از سلامت روان، در عرصه‌های اجتماعی به فعالیت بپردازند. انكار نابسامانی‌های جامعه، كمكی به رفع آنها نمی‌كند. برای درمان، نخست باید بیماری را شناخت. علت خودكشی، كه حدود 1/5 میلیون‌نفر در سال است، غالبا ترس و نگرش‌های منفی است. كتاب حاضر، راهنمایی برای ارزیابی عملی خودكشی و راه‌های پیش‌گیری از آن است. برخی از عنوان‌های فصل‌های كتاب عبارت‌اند از: چه موانعی در كشف و پیش‌گیری از خودكشی وجود دارد؟؛ چه عواملی خطر خودكشی‌های بعدی را افزایش می‌دهد؟؛ نقش عوامل بیولوژیك در خودكشی چیست؟؛ و راه‌های پیش‌گیری از خودكشی چیست؟"


چرا خودسوزی؟ بررسی سرگذشت غمبار سه زن، نگاهی جامع به خودسوزی، تجربیات و راهکارها

پدیدآورندگان : نویسنده: علیرضا احمدی
موضوع : زنان - ایران - مسائل اجتماعی و اخلاقی , زنان - خودسوزی
ناشر : پایگان
محل نشر : تهران

"خودكشی یكی از بدترین راه‌های مرگ است. روش خودكشی بسته به فرهنگ و وسیله‌ی در دسترس تفاوت می‌كند. یكی از راه‌های خودكشی، خودسوزی است كه به علل مختلف از جمله تقلید، بیماری روانی، اعتراض سیاسی و خودكشی مذهبی صورت می‌گیرد. از نظر فردی و اجتماعی، خودسوزی مساله‌ای مرگ‌بار، آسیب‌رسان، دردناك و هزینه‌بر است. افرادی كه خود را می‌سوزانند به سختی درمان می‌شوند و متعاقب آن دچار عوارض جسمی و روحی سنگینی می‌گردند. محدودیت‌ حركت و ضایعات پوستی از دیگر مواردی هستند كه به وخامت اوضاع اضافه می‌كنند. آسیب خودسوزی از بدترین موارد خشونت است كه بسیاری از ابعاد آن ناشناخته مانده است. نگارنده در كتاب حاضر با بیان داستان واقعی سه زن كه دست به خودسوزی زده‌اند، علل، عواقب و ابعاد این خشونت فردی را بررسی و راه‌كارهایی برای پیش‌گیری از آن عرضه می‌كند.

پیشرفت وعده های نماینده محترم شهرستان

پیشرفت پروژه های شهر

دانلود طرح تفصیلی شهرقدس...###...هشدار برای مسئولان شهرقدس...###...نشست نمایندگان گروه مردمی بازتاب قدس (حامیان الحاق) با دادستان محترم شهرقدس...###...بچه های قلعه ، فقط ادعا ( سفرنامه یک بچه قلعه به شهریار)...###...یادداشت حجت الاسلام شیخ عباس مولایی پیرامون المان پیشنهادی میدان آزادی(سرقنات)...###...مقایسه اعضای شورای اسلامی شهرقدس در دوره های چهارم و پنجم...###...جنایتی که 30 سال پیش در قلعه حسن خان اتفاق افتاد و قاتل آن امروز اعدام شد...###...فاضلاب کثیف شهر و سخنی با نماینده مردم شهرقدس...###...قلعه حسن خانه ، انگار نه انگار......###...افتتاح بزرگترین آمفی تئاتر غرب استان تهران در شهرقدس...###...گفتگوی همشهریان قدسی در وظایف شوراها 13...###...گفتگوی همشهریان در وظایف شوراها 12...###...وظایف واختیارات شوراهای شهر11...###...گفتگوی همشهریان در وظایف شورا10...###...گفتگوی همشهریان قدسی در وظایف شوراها 9...###...وظایف واختیارات شوراهای شهر 8...###...وظایف واختیارات شوراهای شهر 7...###...گفتگوی همشهریان قدسی در وظایف شوراها6 ...###...گفتگوی همشهریان قدسی در وظایف شوراها 5...###...چی رو از کجا بخریم؟ (بازارهای تهران)

درصد جوابگویی ادارات شهر به گروه مطالبات مردمی بازتاب قدس

آمار بازدیدسایت

318509
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
بازدید کل
1581
1564
13765
38258
318509

آی‌پی شما: 54.162.111.247

همراهان هم اکنون بازتاب

ما 86 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کانال بازتاب قدس