.
سه شنبه 3 مرداد 1396.
امروز
الثلاثاء 2 ذو القعدة 1438.
مطابق با
Jul 25 2017.
و میلادی

شهر قدس را بهتر بشناسیم (بازتابی از گذشته تا به حال شهر قدس) همراه با تاریخچه مستند و اصلی قلعه حسن خان


تذکر:آنچه که پیشروی شما می باشد دقیق ترین و مستند ترین مطلب راجع به شهرقدس و تاریخ آن یعنی قلعه حسن خان بوده و سایر تاریخچه های نقل شده در باب قلعه حسن خان حاصل شنیده هایی است که بیشتر آنها بدون تحقیق و متاسفانه گروه اندکی از آنها برای  پایمال نمودن حقوق اشخاصی معلوم در جهت چپاول زمین هایی نامعلوم بیان گردیده.

شهر قدس (قلعه حسن خان):

شهر قدس یکی از شهرهای قدیمی استان تهران می‌باشد که با قرار گرفتن این شهر در بزرگراه فتح (کیلومتر 18) و موقعیت استراتژیک جغرافیایی (در حاشیه جنوب غربی تهران و همجوار شهرداری منطقه ۹ و ۱۸ تهران در مسیر تقاطع شهرهایی چون تهران،کرج،شهریار و....قرار دارد. از شمال با بزرگراه فتح و راه آهن تهران غرب و از جنوب با معادن شن و ماسه مشرف می باشد.)، آب و هوای خوب کوهپایه‌ای و همچنین قرار داشتن در مرکز شرکت ها و کارخانجات بزرگی چون ایران خودرو،سایپا،نفت پارس و ...و زمینهایی به نسبت تهران ارزانتر، در این چند سال اخیر میزبان سکونت مهاجرین بسیاری از سایر شهرهای کشور بوده‌است. لازم به ذکر است این شهر با دارا بودن معادن، مزارع، باغ‌ها، مجتمع‌های صنعتی و قهرمانان ورزشی یکی از شهرهای مهم کشور به شمار می‌آید.

شهر قدس تا قبل از تاسیس شهرداری در تاریخ۱۳۶۸/۰۴/۰۳ تحت نام قلعه حسن خان شناخته می‌شد.

تاریخچه قلعه حسن خان (شهرقدس کنونی) از زبان مالکان آن

در سال های اخیر و با گسترش محدوده شهرستان قدس (قلعه حسن خان) و نیاز به دانستن پیشینه و تاریخچه این شهرستان،مطالب و حرف و حدیث هایی پیرامون تاریخچه این شهرستان از طرف افراد بسیاری مطرح شده است که گاهأ این مطالب همراه با توهین به اشخاص و بنیانگذاران این شهر بوده است.(گاهی سهوا و گه گاهی مغرضانه).لذا سایت اطلاعات جامع شهر قدس بر آن شد، که تاریخچه مستند و مشروحی را از زبان بنیانگذاران این منطقه تهیه نماید تا حرف و حدیث های غیر کارشناسی در این باب خاتمه یابد.

تاریخچه پیشروی شما خلاصه ای جامع از زبان جناب کیوان مقدم(میرشکار) احد از موقوف علیهم می باشد.

من باب مقدمه مقداری درباره وجه تسمیه تیره های ایل مقدم بدانید:

در شهرستان مراغه خاندان مقدم مراغه ای از قدیمی ترین و مشهورترین خانواده های این شهر بوده و می توان افراد این خاندان را از تیره های اصیل ایل مقدم دانست و افراد این خاندان از نوادگان احمد خان مقدم حاکم مراغه و بیگلر بیگی کل ایالات آذربایجان در زمان فتحعلیشاه قاجار و عباس میرزا بوده که صرفنظر از ریشه واحد ایلی نزدیکترین تیره از ایل مقدم به خانواده های اعتماد مقدم و مقدم و رشیدیان و صنیعی و رشیدی مقدم و رشیدی می باشند.بدین توضیح که اولا این خانواده ها در اصل مراغه ای بوده که بعلت مرکزیت یافتن شهر تهران با افراد فامیل و بستگان به پایتخت عزیمت و سکونت می یابند و فرمان صادره از طرف عباس میرزا بجهت حسین خان جد این خاندانها که با عنوان حسین خان جوجی مراغه ای صادر گردیده موید این مطلب است که ریشه اصلی آنها در مراغه می باشد و در ثانی حسین پاشاخان نوه پسری احمد خان که جد آقایان سردار ناصر(اسکندرخان) و ظفرالدوله(سرلشکر حسن مقدم) و مهندس علی محمد و سرهنگ فضل الله و مهندس رحمت و سلیمان خان مقدم مراغه ای است در زمان حیات ، خواهر حاج علیخان حاجب الدوله (دختر حسین خان) را به عقد خود در می آورد و می توان گفت این آقایان مذکور نبیره خواهر حاجب الدوله (جد خانواده های اعتماد مقدم و مقدم)و همچنین نبیره خواهر آقا رشید(جد خانواده های رشیدی مقدم و رشیدی و صنیعی و رشیدیان) هستند.در شهرستان زنجان و قرا و اطراف آن بیش از هر نام به نام فامیلی مقدم برخورد مینمائیم و علی الخصوص در (چری گرکه متعلق به مرحوم حاج مصطفی قلیخان میرشکار)بود.که ۸۰درصد افراد آن دارای نام فامیلی مقدم میباشند و این میرساند که تیره ای بزرگ از ایل مقدم در این شهرستان اسکان یافته و بمرور ایام بومی آن سرزمین گردیده اند و در شهر زنجان بزرگترین و قدیمی ترین و مشهورترین خانواده های این شهرستان خاندان مقدم (میرشکار)میباشند که بزرگان این خانواده سالیان دراز نسلا بعد نسل، میرشکار سلاطین صفوی و قاجاریه بوده اند و آقایان عباسقلی خان و مصطفی خان و امیرهوشنگ خان و نصرالله خان مقدم از این تیره هستند و افراد این خاندان مجلل به لهجه ترکی آشنا و دارای دین شیعه میباشند.

و اما

قلعه حسن خان(شهر قدس فعلی) طی بیع نامه(تصویر بیع نامه در پایین صفحه) در بیست ویکم شهر جمادی الاولی سنه ۱۲۷۹ هجری قمری(دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار) توسط موتمن السلطان، حاج مصطفی قلی خان مقدم (امیرشکار)(تصویر ایشان در پایین صفحه) خلف جنت مکان ،حسن رضاخان مقدم (بیگلربیگی ایل مقدم) از فهیمه خدیجه سلطان خانم به قیمت سه هزار تومان با جمیع توابع شرعیه آن و شامل قریه حسن آباد (قلعه حسن) ، قریه میاندوآب ، قریه ورامینک و با مساحتی بالغ بر ۲۷۰۰ هکتار خریداری گردید و بنابر اهداف و نیات خیرخواهانه حاج مصطفی قلی خان میر شکار در بیست و هفتم صفر المظفرسنه ۱۲۹۰ هجری قمری طی وقفنامه ای(تصویر وقفنامه در پایین صفحه) که به تایید علما و مراجع اسلامی آن زمان رسید به صورت پنج دانگ وقف بر اولاد ذکور و یک دانگ وقف به روضه خوانی خامس آل عبا و جناب ختمی مآب و سایر ائمه هدی و انبیا گردید.

پس از وفات مرحوم حاج مصطفی قلی خان مقدم میرشکار(موتمن السلطان) در پنج شنبه ۲۶ ربیع الثانی سنه ۱۳۱۰ هجری قمری(بر طبق وصیت معظم له جنازه ایشان به نجف اشرف حمل و در همانجا دفن گردیدند).حاج مصطفی قلی خان مقدم (امیرشکار) صاحب ۹ فرزند بود.۶ پسر و ۳ دختر که هر یک از آنها در دولت روز افزون مقامات عالی را پیمودند

۱/معتمدالسلطان علیخان امیرتومان
۲/معتمدالخاقان غلامحسین خان منصورالسلطنه
۳/محمدخان سرتیپ منصورالدوله
۴/غلامرضا خان سرتیپ
۵/اسمعیل خان منتصرالدوله
۶/ابراهیم خان سالارهمایون
۷/صدارت دستگاه فاطمه خانم (خانم خانمها)
۸/صدارت دستگاه فرنگیس خانم(ارفع السلطنه)
۹/صدارت دستگاه خانم بالا خانم(غزال السلطنه)

فرزندان آن مرحوم نسلا بعد نسل تولیت موقوفه را تا سال ۱۳۵۸ عهده دار بودند.

املاک مذکور تا سال ۱۳۵۰ به صورت مشاع و بر اساس روابط حقوق کشاورزان و مالکین مورد بهره برداری واقع و در حدود سال ۱۳۵۰ شمسی و در زمان تولیت مرحوم عباسقلی خان مقدم (پدربزرگم ) با اعمال قانون اصلاحات ارضی ، بالغ بر ۵۲۰ هکتار از اراضی دائر منطقه به کشاورزان واگذار گردید.

همزمان به منظور جدا سازی وقف خاص و عام از هم و با اخذ فتوا از مجتهدین وقت زمان نسبت به جدا سازی ۲۲۰ هکتار از مرغوب ترین زمین ها (واقع در خیابان چمن و در حاشیه جاده فعلی شهریار) اقدام و ۱۰۰ درصد منافع آن به امور خیریه اختصاص یافت.

با پیروزی انقلاب اسلامی ، از سال ۱۳۶۰ اداره موقوفه به صورت متصرفی و توسط اداره اوقاف صورت گرفت.

با توجه به آنچه که از نظر گذشت :

اولا ملک مذکور تصرفی نبوده و توسط حاج مصطفی قلی خان میرشکار و طبق بیع نامه شرعی و قانونی خریداری شده است.
ثانیا حاج مصطفی قلی خان میرشکار دارای شش فرزند ذکور بودند که احد از آنان مرحوم امیر تومان بودند و مرحوم حاج علی خان امیرتومان(تصویر ایشان در پایین مطلب موجود می باشد) که در حفظ و پاسداری از سرحدات کشور و در زمان قاجاریه به شهادت رسیدند ، نه تنها این ملک را تملیک نکردند بلکه هیچ گونه نقشی در نامگذاری منطقه به نام فرزند خود(تصویر ایشان در پایین مطلب موجود است) نداشته اند ، زیرا نام منطقه قبل از خریداری شدن نیز حسن آباد و نام یکی از قلعه های آن ، قلعه حسن بوده است. ( قلعه حسن در محدوده خیابان امام خمینی (ره) و عمارت واقع بوده است).
ثالثا منطقه سرخه حصار طبق اسناد موجود جزو املاک خریداری شده بوده و بر خلاف تصور موهوم و گفته غیر کارشناسی بعضی ها به صورت تصرفی به املاک موقوفه اضافه نشده است.
رابعا از دیر باز(از دوره صفوی)سمت امیر شکاری دربار بعهده خاندان بنده بود و بر اساس همین اصل هم خانواده بنده را به مقدم میرشکار یا امیرشکار میشناسند ولی هیچ یک از آقایان و بستگان در شناسنامه میرشکار نیستند و نام ایلی خود که همان مقدم باشد را بعنوان نام خانوادگی انتخاب کردند،و هیچیک از مقدم های شهر قدس و زنجان و توابع حال بنام مقدم و یا مقدم میرشکار یا میرشکاری و مقدم سلیمی منسوب با خاندان بنده نیستند و اکثرا جزو ابواب جمعی ما در گذشته بودند.
بر خود لازم میدانم از زحمات صادقانه “رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان قدس جناب آقای سعید خشنودی” از جانب خود وبه نمایندگی از طرف موقوف علیهم تقدیر و تشکر بعمل آورد.

با احترامات فائقه

کیوان مقدم – احد از موقوف علیهم

از ایشان بابت ارائه این اطلاعات مهم و زیبا و ارسال عکس ها کمال تشکر را می نماییم.

 

قدیمی ترین عکسهای قلعه حسن خان
قدیمی ترین عکس قلعه حسن خان
قدیمی ترین عکسهای قلعه حسنخان
امیر تومان قلعه حسن خان
حسن خان مقدم میرشکار

آثار تاریخی

از آثار تاریخی شهرقدس می توان به تپه کاووسیه مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد در محله کاووسیه امروزی که از آثار بدست آمده از آن می توان به تابوت مردی مومیایی اشاره کرد و امامزادگان ابوالحسن و ابولحسین معروف به امامزاده حضرتین انتهای خیابان امامزاده از فرزندان امام موسی کاظم هستند و بر دو تکه سنگ که در کنار مرقد مطهر این امامزادگان قرار دارد نوشته شده‌است: مرقد مطهر سلاله عصمت و طهارت امامزاده ابوعبدالله الحسین فرزند موسی مرقد مطهر سلاله عصمت و طهارت امامزاده ابوالحسن علی فرزند محمد و حمام قلعه که قدیمی ترین حمام شهرقدس است و بنای آن برای دوره قاجار می باشد و نهرفیروز بهرام به قدمت هزاره سوم پیش از میلاد و قبرهای سر خیابان عمارت و قبرستان ابتدای خیابان چمن اشاره کرد که قدمتی قاجاری دارند اشاره کرد.

 

اراضی قلعه توسط سه قنات بزرگ آبیاری و پرآب آبیاری می‌شد. یکی از آن‌ها قنات بزرگ نام داشت. و مبدا آن تپه و رودخانه‌ای به نام قروق که شاخه‌ای از رود کرج بود. گویا یکی از قنات‌ها که قنات بزرگ نام داشت از تپه‌های سرخه حصار سرچشمه گرفته به سوی قلعه امتداد می‌یافت. آب این قنات حتی به مناطق جنوبی تری چون ورامینک نیز می‌رسید.

اولین مغازه در قلعه حسن خان را شخصی بنام مشهدی حسین معروف به کلاه حسین به معنای کوتاه قد که اهل یزد بود باز کرده که محل فعلی آن نیز مغازه لبنیاتی جعفری روبروی مسجد جامع شهر است .

تنها امامزاده این شهر امامزاده ابوالحسن وابوالحسین از نوادگان امام موسی کاظم (ع) بوده و سابقه آن به چند صد سال برمی گردد وامروزه هم این امامزاده‌ها زیارتگاه اهل ایمان است.

اولین مسجد شهر مسجد جامع می‌باشد که چندین بار بازسازی شده‌است .

آموزش و تربیت در قالب مکتب خانه در شهر قدس توسط شخصی بنام شیخ مرتضی که روحانی بود شکل گرفته و اولین مدرسه دولتی شهر در سال ۱۳۴۱ به نام دبستان صادقی ساخته شده‌است .

اولین حمام محل واقع در خیابان امام روبروی کوچه میثم بوده  که این حمام به سال ۱۲۴۰ تا ۱۲۵۰ ه.ش برمی گردد و معمار آن شخصی بنام استادکریم بوده‌است.

در حال حاضر شهر قدس از لحاظ اشتغال در غرب استان تهران به عنوان یکی از مراکز بزرگ صنعتی محیط کارگری مناسبی را فراهم نموده‌است و اکثر ساکنین بعنوان کارگر در این مراکز مشغول به کارند بعد از اشتغال به کشاورزی، کارمندان دولت درصدی از اشتغال را به خود اختصاص می‌دهند.

از نظر اجتماعی درحال حاضر شهر قدس با وسعتی در حدود ۲۴ کیلومتر مربع یا به عبارتی ۲٬۴۰۰ هکتار جمعیتی بالغ بر ۳۵۰٬۰۰۰ نفر از نقطه نظر وسعت و جمعیت یکی از شهرهای پرجمعیت ومتراکم در کشور محسوب می‌گردد. جمعیتی از نوع بسیار پراکنده با فرهنگهای مختلف و آداب و سنن متفاوت و ناهمگون.

از لحاظ کشاورزی شهر قدس به لحاظ موقعیت جغرافیایی از نوع خاک مرغوب و آب در حد کفایت در سطح شهر و منطقه از کشاورزی مطلوبی برخوردار است. از مهمترین محصولات آن بعنوان نمونه:

غلات: گندم، جو، ذرت
از صیفی جات: گوجه، خیار
باغات میوه: سیب، آلو، گیلاس وآلبالو می‌باشد.

سطح زیر کشت در حوزه قدس و شهرکهای اطراف آن ۱۵۰۰ هکتار است. به دنبال تحولات اجتماعی و سیاسی دهه‌های اخیر، افزایش جمعیت و رشد مهاجرت به سوی تهران، امروزه شهرقدس به یکی از مناطق پر جمعیت و متراکم مسکونی حومه تهران تبدیل شده‌است

شهرداری شهر قدس

شهرداری قدس سازمانی غیردولتی‌است که درسال۱۳۶۸ تأسیس شد و اداره شهر قدس را به عهده دارد. مسئولیت اداره این سازمان با شهردار قدس است با حکم شورای شهر قدس انتخاب می‌شود. شهرداری قدس شامل ۲ منطقه است که اداره هر منطقه به عهده شهردار آن منطقه‌است.اولین شهردار قدس محمد اصالت بود که از سال۱۳۶۸ تا۱۳۷۰عهده دار این سمت بود . شهردار قدس هم‌اکنون محسن چیبایی که در ۱۵مرداد ۱۳۹۱توسط شورای اسلامی شهرقدس در این پست قرار گرفت.
شهرداری قدس(ساختمان مرکزی)
شهرداران قدس از آغاز تاکنون

محمد اصالت اولین شهردار-۶۸تا۷۰
زنده یاد جعفر کریمی اصل-۷۰ تا ۷۱
محمدصادق مصطفی زاده-۷۱ تا ۷۲
علیرضا گودرزی-۷۲ تا ۷۶
سید حمزه علی آبادی-۷۶
سالار علیجانی-۷۶ تا ۷۸
علیرضا شهلی-۷۸ تا ۸۲
حسین یاسمی زاده-۸۲ تا ۸۳
غلامحسین تابش فرد -۸۳ تا ۸۵
کریم شایان راد -۸۵ تا ۸۷
غلامرضا یاوند عباسی -۱۳۸۷ تا شهریور ۱۳۸۹
غلامرضا محمد خانی شهریور۱۳۸۹ تا۲۸ خرداد۱۳۹۱
علی اصغر امیریان(سرپرست)۲۸خرداد۱۳۹۱ تا ۱۵مرداد ۱۳۹۱
محسن چیبایی : وی از ۱۵مرداد۱۳۹۱  تا۳۰ دی ۱۳۹۱به عنوان سرپرست شهرداری قدس فعالیت نمود و از تاریخ ۳۰ دی ۹۱ تا آبان ۹۲ حکم فعالیت ایشان به عنوان شهردارقدس ابلاغ گردید در ضمن ایشان اولین شهردارقدس می باشند که حکم شان توسط وزیر کشور امضا و ابلاغ می شود.
محمدصادق کولیوند از آبان ۹۲ تا کنون.

شهرستان قدس

مرکزیت شهرستان قدس ، در ابتدا روستایی با نام قلعه حسن خان از بخش کن بود که در اوایل انقلاب با نام شهرک حسن خان به شهرستان شهریار سپرده شد. نام آن به شهرک قدس تغییر پیدا کرد و بعدها با اضافه شدن چند روستا و دهکده و تصویب نخست وزیر وقت به شهرقدس  تبدیل شد. دراردیبهشت ۱۳۸۸ هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت کشور با ایجاد شهرستان قدس به مرکزیت شهر قدس که با ساختار تقسیماتی بخش مرکزی شامل دهستان‌های هفت جوی و دانش با درجه تراکمی زیاد، در غرب شهر تهران و کیلومتر ۲۰بزرگراه فتح و مجاورت استان البرز و راه آهن تهران ـ تبریز قرار گرفته است موافقت کرد.

مشکلات شهر قدس و راه حل آنها:

شهرهای مهاجر پذیر بالطبع دارای مشکلات فراوانی هستند که اگر بخواهیم بزرگترین مشکلات شهر قدس را نام ببریم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

1-سیل بالای مهاجرت باعث گردیده که از تمام اقوام کشور در این شهر حضور داشته باشند و این باعث شده که تقسیم قدرت در جاهای مهمی مانند شورا و ... به صورت قبیله ای گردد و این باعث دور شدن از تخصص گرایی پست ها و ... گردیده است.

2-زمینهای بدون سند و قولنامه ای و در نتیجه ارزان بودن و مشخص نبودن صاحبان آنها باعث شده ، این زمین ها که از مرغوبترین زمین های کشاورزی کشور عزیزمان هستند مورد تهاجم زمین خواران و یا سازندگان ساختمانی قرار بگیرد و در نتیجه زمینهای کشاورزی نابود و ساخت و سازهای اکثرا دارای خلاف جای آنها را بگیرد.

3-به دلیل نداشتن سند ، عوارض مشخصی از املاک مسکونی و تجاری نصیب شهرداری نشده و این باعث کم شدن درآمد شهرداری شده در نتیجه شهرداری نیز برای تامین منابع مالی هر از گاهی مجبور به فروختن تراکم غیر مجاز و یا گرفتن جریمه به ازای ساختن پارکینگ می شود و در نتیجه یک بافت کاملا سردرگم شهری بوجود آمده است.

4-همجواری با کلان شهر تهران و قدرت بالای شهرداری تهران باعث گردیده تا اکثر شرکت ها و کارخانجات منطقه عوارض و مالیات خود را به شهرداری تهران دهند و این باعث فرار منابع مالی از دست شهرداری قدس گردیده.

5-تراکم بسیار بالای جمعیتی در این شهر و مهاجر پذیر بودن این شهر باعث پایین آمدن ضریب امنیتی شهر گردیده است.

6-انتخاب های قومی و قبیله ای باعث ایجاد باندهای مافیایی در برخی از ادارات شده و این باعث بروز مشکلات عدیده ای مثلا در خلاف ساختن املاک و چشم پوشی نهادهای نظارتی بر این ساخت و سازها گردیده است و هرچند که گروهی از مسئولین با قدرت به دنبال عوض نمودن این چرخه می باشند اما راه به جایی نخواهند برد.

راهکار:

هر چند که دلسوزی،صدق،ایمان ، تخصص گرایی و همدلی مردم و مسئولین می تواند هر جامعه ای را به جلو برده و عامل اصلی پیشرفت می باشد اما

بیشتر صاحب نظران و مردم شهر بر این عقیده اند که با توجه به شرایط خاص شهر قدس ، الحاق مدیریت شهری این شهر به کلان شهر تهران باعث رفع اکثر این مشکلات خواهد شد.

مناطق شهری

این شهر در حدود ۲۷۰۰ هکتار مساحت دارد. شهرداری قدس برای تأمین نیازمندی‌ها و اداره بهتر سطح شهر را به ۲ منطقه شهرداری و۴ ناحیه تقسیم نموده‌است که جمعیت هر منطقه بالغ بر ۱۵۰۰۰۰نفر می باشد.
محله‌های شهر

در گذشته شهرقدس دارای چندین محله بوده که تا به امروز هم موجود می‌باشند.

قلعه
کاووسیه
سرخ حصار
سرقنات
هرنج
عمارت
عوارضی
چمن
امامزاده
اسماعیل آباد
قورت داغی
گودرزی
بهتویی{کوچه بهار}

و محله‌های جدید که اکثراً با نام خیابان معروف‌اند:

امام سجاد(ع)
صاحب الزمان(عج)
طالقانی
کاج
شهرک بهشتی
مصلی
جواد آباد
سی متری شورا
هشت متری شورا
بهاران
استقلال
سی متری جمهوری
بیست متری ولیعصر(عج)
چهل و پنج متری انقلاب
قناری (حمام بعثت)
کوی مخابرات
کوی فرهنگیان(خیابان شهرداری و کوچه شورا)
کوی نیروی هوایی
شهرک نیروی انتظامی
کوی فرزان(روبروی دانشگاه آزاد)
کوی ابریشم
کوی شهیدعزیزی

و باغات معروف:

باغ شازده (پشت نفت پارس)
باغ اختری (پشت شورای جنویی)
باغ سرهنگ (شهرک ابریشم)
باغ انگوری (مصلی)

فضای سبز

اکثر فضای سبز قدس خشک شده و تبدیل به خانه و مراکز صنعتی شده، اما همچنان می شود نمونه هایی از باغات قدیمی را در آن دید. غیر باغات معروف که در بالا به آن اشاره شد می توان به بوستان ها هم اشاره کرد. مسئولیت نگهداری از فضای سبز و بوستان های شهرقدس بر عهده سازمان بوستان ها و فضای سبز شهرداری قدس می باشد.

اسامی بوستان های بزرگ :

بوستان آزادگان (بلوار۴۵ متری انقلاب)
بوستان ولیعصر (میدان ولیعصر )

اسامی بوستان های محله ای:

بوستان شهدای کاووسیه (شهرک کاووسیه)
بوستان شهید مدنی (بلوار مصلی)
بوستان معلم(خ گودرزی)
بوستان سرخ حصار
بوستان حافظ(خ دانش آموز)
بوستان عمارت(پشت بانک ملی مرکزی)
جانباز(خ شهید خاکسار)

اماکن ورزشی

ورزشگاه ۲۵ هزار نفرای شهدا(۳۰متری شورا)
زمین چمن حضرت ولیعصر(میدان امام حسین)
چمن مصنوعی نیما
زمین ۳۰۰۰متری( خیابان شریعتی(کاج))
زمین فوتبال سرخحصار
سالن ورزشی بانوان(صنعت دوم)
سالن ورزشی غدیر(کوی ابریشم)
سالن ورزشی ولیعصر(میدان ولیعصر)
سالن ورزشی البرز(کاووسیه)
سالن ورزشی شهید آقا محمدی(خیابان شهرداری)
سالن ورزشی حجاب(۴۵متری انقلاب)
سالن ورزشی جانبازان(کوی جانبازان)
سالن ورزشی شهید شیرودی(کوی مخابرات)
سالن ورزشی شهرک دانش

اماکن فرهنگی

اماکن فرهنگی زیر نظر سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قدس :

فرهنگسرای قرآن و عترت ، دارالقرآن سابق (مصلی).
مجتمع فرهنگی زینبیه(میدان قدس)
فرهنگسرای خانواده، بهداشت و سلامت (شهرک بهشتی).
خانه فرهنگ شهدای کاووسیه (کاووسیه).
خانه فرهنگ شهدای سرخ حصار (سرخ حصار).
خانه فرهنگ علامه دهخدا (سجاد).
خانه فرهنگ علامه طباطبایی (ولیعصر).
خانه جوان (عمارت و کلهر).
مجتمع فرهنگی باقرالعلوم (مصلی) توضیح: این مجموعه مدیریتی مشترک زیر نظر سازمان و امام جمعه دارد.
نگارخانه نقش و نگار ، مرکزی سابق (میدان قدس).

مراکز فرهنگی زیر نظر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی :

انجمن خوشنویسان شهرقدس (میدان قدس).

مراکز آموزشی

دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر قدس
دانشگاه جامع علمی – کاربردی واحد شهر قدس
دانشگاه پیام نور واحد شهر قدس


مسیر های دسترسی به شهرستان قدس

ورودی اصلی شهر : از سمت تهران ، کیلومتر ۲۰ بزرگراه فتح (جاده قدیم کرج) نرسیده به تقاطع کاروانسرا سنگی ورودی شهر قدس

از سمت کرج : بزرگ راه لشکری بعد از تقاطع کاروانسرا سنگی ابتدای بزرگراه فتح ورودی شهر قدس

از سمت شهریار : محور چیتگر میدان زیتون بلوار  شهید کلهر (بهشت فاطمه)

دسترسی با ناوگان حمل و نقل عمومی

ریل باس تهران شهر قدس  کرج هشگرد  : میدان راه اهن تهران ( ایستگاه راه آهن ) ، ابتدای ورودی شهر قدس جنب پل ورودی (ایستگاه ریل باس شهر قدس) کرج ایستگاه راه آهن

دسترسی از مترو تهران کرج : ایستگاه مترو  وردآورد اتوبوس های شهر قدس داخل ایستگاه (مصلی، میدان قدس،دانشگاه)

تهران : ایستگاه تاکسی و اتوبوس شهر قدس در پارک سوار (ترمینال) میدان آزادی تهران و همچنین سه راه آذری تهران ( شمشیری)

کرج : ایستگاه تاکسی شهر قدس در کرج  ، شاه عباسی نزدیک سینما هجرت . ایستگاه اتوبوس کرج شهر قدس در ترمینال مترو کرج

شهریار : ایستگاه تاکسی های شهر قدس در شهریار ابتدای خیابان ولیعصر  ( زیر گذر )  پارک سوار شهریار

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پیشرفت وعده های نماینده محترم شهرستان

پیشرفت پروژه های شهر

نشست نمایندگان گروه مردمی بازتاب قدس (حامیان الحاق) با دادستان محترم شهرقدس...###...بچه های قلعه ، فقط ادعا ( سفرنامه یک بچه قلعه به شهریار)...###...یادداشت حجت الاسلام شیخ عباس مولایی پیرامون المان پیشنهادی میدان آزادی(سرقنات)...###...مقایسه اعضای شورای اسلامی شهرقدس در دوره های چهارم و پنجم...###...جنایتی که 30 سال پیش در قلعه حسن خان اتفاق افتاد و قاتل آن امروز اعدام شد...###...فاضلاب کثیف شهر و سخنی با نماینده مردم شهرقدس...###...قلعه حسن خانه ، انگار نه انگار......###...افتتاح بزرگترین آمفی تئاتر غرب استان تهران در شهرقدس...###...گفتگوی همشهریان قدسی در وظایف شوراها 13...###...گفتگوی همشهریان در وظایف شوراها 12...###...وظایف واختیارات شوراهای شهر11...###...گفتگوی همشهریان در وظایف شورا10...###...گفتگوی همشهریان قدسی در وظایف شوراها 9...###...وظایف واختیارات شوراهای شهر 8...###...وظایف واختیارات شوراهای شهر 7...###...گفتگوی همشهریان قدسی در وظایف شوراها6 ...###...گفتگوی همشهریان قدسی در وظایف شوراها 5...###...چی رو از کجا بخریم؟ (بازارهای تهران)...###...از سیزده بدر تا شورای شهرقدس...(یک چشم انداز روشن)...###...گفتگوی همشهریان در وظایف شورا4

درصد جوابگویی ادارات شهر به گروه مطالبات مردمی بازتاب قدس

آمار بازدیدسایت

268714
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
بازدید کل
656
2749
5110
36845
268714

آی‌پی شما: 107.22.8.81

همراهان هم اکنون بازتاب

ما 40 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کانال بازتاب قدس