.
شنبه 28 مرداد 1396.
امروز
السبت 27 ذو القعدة 1438.
مطابق با
Aug 19 2017.
و میلادی

عموعابدینی و الحاق به تهران


الحاق شهرقدس به تهرانعلی عمو عابدینی' نایب رئیس شورای اسلامی شهر قدس در دور سوم درباره ویژگی های ایجاد مدیریت واحد شهری بین تهران و قدس به ایرنا گفت:
'علی عمو عابدینی' نایب رئیس شورای اسلامی شهر قدس درباره ویژگی های ایجاد مدیریت واحد شهری بین تهران و قدس به ایرنا گفت: در وضع موجود تنها شهرستان در ضلع غربی استان تهران شهرستان قدس است؛ لذا از جهت سیستم یكپارچه مدیریت منطقه ای (استانداری)، الحاق این شهرستان به مناطق شهری به یقین مورد انتظار مدیریت منطقه ای خواهد بود.وی افزود: شهرداری تهران به دلیل حضور منطقه 18 بیش از نیمی از اراضی و مراكز شهرستان را در اختیار دارد كه دوگانگی آن باعت بروز مشكل شهرستانی در زمینه های سیاسی، عمرانی و امنیتی شده است. وی اظهار داشت: شهر قدس در زمان حاضر به صورت یك جزیره مابین حوزه نفوذ كلان شهر تهران - كرج و از طرف دیگر شهریار واقع شده كه این امر باعث جلوگیری از ارتقای كیفی خدمات رسانی در این شهرستان است.
 به گفته نایب رییس شورای اسلامی شهر قدس عناصر طبیعی واقع در ضلع غربی و جنوب شهر قدس مانند وجود معادن شن و ماسه و ارتفاعات قورت داغی می تواند لبه خوانایی برای تعریف حدود و مرز مناطق تهران باشد؛ در صورتی كه در زمان حاضر این مرز فقط جاده كمربندی شهریار است. وی خاطرنشان كرد: این شهرستان از شرق به شهرداری منطقه 18 و از شمال به شهرداری منطقه 21 تهران احاطه شده كه در موارد تلاقی طرح های عمرانی تهران با قدس در سرعت و پیشرفت پروژه تاثیر منفی گذاشته و لذا با وحدت امور شهری، نیز كاهش مكاتبات بین شهری و هماهنگی های بیشتر، تاخیر در اجرای پروژه ها را به صفر می رساند.
عمو عابدینی گفت: با توجه به اینكه درآمد شهرداری های مناطق تهران در حساب متمركز مركز واریز و سیاست گذاری هزینه كرد طرح های عمرانی در مركز صورت می گیرد، پیوند این شهرستان به تهران می تواند منجر به جذب بودجه ای متناسب با هزینه ها و در نهایت آبادانی و ایجاد اشتغال در سطح گسترده باشد.
وی افزود: با توجه به موقعیت سوق الجیشی شهرستان قدس و دسترسی آسان به شریان های ارتباطی اصلی (اتصال بزرگراه حكیم به سه راه كاروانسرا سنگی، دسترسی به بزرگراه فتح و ارتباط با جاده مخصوص كرج و جاده چیتگر و... ) فضای مناسبی را برای سرمایه گذاری در امر حمل و نقل عمومی بوجود آورده است.
نایب رییس شورای شهر قدس یكی دیگر از دلایل مطلوب بودن ایجاد مدیریت واحد شهری بین قدس و تهران را جلوگیری از گسترش شهرها و شهرك های اقماری كه باعث ایجاد مشكلات عدیده فرهنگی – اجتماعی و اقتصادی برای شهرهای بزرگ است، ذكر كرد.
وی اظهار داشت: تمركز تعداد زیاد كارخانه و كارگاه ( مانند شركت نفت پارس – شركت سایپا و...) در شهرستان قدس آن را به قطبی صنعتی تبدیل كرده، درحالی كه درآمدهای حاصل از كارخانه های مذكور در شهرداری تهران متمركز شده است.
وی گفت: یكی دیگر از قابلیت های قدس برای الحاق به تهران كاركرد خوابگاهی آن برای این كلانشهر و اشتغال اكثر جمعیت آن در تهران است. وی اظهار داشت: از نظر مدل جاذبه كه یكی از مدل های رایج برنامه ریزی شهری است، به دلیل كاركردهای غالب شهر تهران نسبت به كرج و شهریار، الحاق شهر قدس به تهران منطقی به نظر می رسد؛ چون در وضعیت موجود منبع پاسخگویی بخشی از نیازهای شهری و فرا شهری شهر قدس، تهران است و در مجموع بار اضافی و قابل توجیهی به مناطق شهری تهران اضافه نخواهد كرد.
نابب ربیس شورای اسلامی شهر قدس خاطرنشان كرد: بخشی از صنایع و كارگاه های مولد كه نیازهای پایه ای و غیر پایه ای شهر تهران را پاسخ می دهد در شهر قدس و محدوده قانونی آن واقع شده، لذا اعمال مدیریت یكپارچه در نظام مدیریت كلان شهری می تواند در ساماندهی و توسعه این صنایع و كارگاهها موثر باشد.
وی گفت: وجود كارخانه ها و كارگاه های زیاد (حدود هزار واحد) كه در چندین منطقه صنعتی ساماندهی شده اند، بالقوه و بالفعل دارای منابع عظیم در آمدی برای شهرداری است و اكنون شهرداری منطقه 18 تهران میزان بالایی منفعت از این منابع در آمدی دارد. در بخش ترافیك و حمل و نقل شهری نیز اشتراكات قابل توجهی بین قدس و تهران ذكر می شود.
در مجموع می توان گفت كه نظام حركتی و زیرساخت های ترافیك و حمل و نقل شهری كه در بحث مدیریت كلان در طرح تفصیلی تهران دیده شده از جمله تقاطع كارونسرا سنگی و ادامه بزرگراه همت به عنوان یكی از دلایل مثبت برای الحاق شمرده می شود. با توجه به وضع موجود شهر تهران بخصوص برای پاسخگویی به بخشی از سرانه های شهری یا انتقال برخی از عملكردهای موجود به حاشیه ها اهمیت الحاق شهر قدس به مناطق شهری تهران بیش از پیش آشكار می شود.
همچنین از آنجا كه شهر قدس در وضع موجود از نظر مرفولوژی (ریخت شناسی) اجتماعی دارای طیف های مختلف قومیت، نژاد، زبان و خرده فرهنگ های خاص است، الحاق آن به مناطق شهری تهران به یقین آسان خواهد بود.

از دیگر ویژگی های قابل ذكر برای كمك
و تسهیل در الحاق مدیریت شهری قدس به تهران وجود شركت ها با درآمدهای قابل توجه و ادارات با ویژگی های خاص و وجود سیستم مخابراتی و پیش شماره 021 در شهر قدس است. همچنین تفكیك نشدن بین موقعیت شهر قدس با شهر تهران كه فقط یك خیابان مجزا كننده آن است، همجواری با مناطق 18، 21 ، 22 و به بیانی واقع شدن در دل حوزه خدمات شهری شهرداری تهران و سابقه چندین ساله واقع شدن در منطقه 18 شهرداری تهران كه هنوز هم عوارض و مزایای آن در منطقه و شهرستان وجود دارد نیز الحاق را منطقی جلوه می دهد.

تهرام7423/ /1556/
انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 30741989

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پیشرفت وعده های نماینده محترم شهرستان

پیشرفت پروژه های شهر

دانلود طرح تفصیلی شهرقدس...###...هشدار برای مسئولان شهرقدس...###...نشست نمایندگان گروه مردمی بازتاب قدس (حامیان الحاق) با دادستان محترم شهرقدس...###...بچه های قلعه ، فقط ادعا ( سفرنامه یک بچه قلعه به شهریار)...###...یادداشت حجت الاسلام شیخ عباس مولایی پیرامون المان پیشنهادی میدان آزادی(سرقنات)...###...مقایسه اعضای شورای اسلامی شهرقدس در دوره های چهارم و پنجم...###...جنایتی که 30 سال پیش در قلعه حسن خان اتفاق افتاد و قاتل آن امروز اعدام شد...###...فاضلاب کثیف شهر و سخنی با نماینده مردم شهرقدس...###...قلعه حسن خانه ، انگار نه انگار......###...افتتاح بزرگترین آمفی تئاتر غرب استان تهران در شهرقدس...###...گفتگوی همشهریان قدسی در وظایف شوراها 13...###...گفتگوی همشهریان در وظایف شوراها 12...###...وظایف واختیارات شوراهای شهر11...###...گفتگوی همشهریان در وظایف شورا10...###...گفتگوی همشهریان قدسی در وظایف شوراها 9...###...وظایف واختیارات شوراهای شهر 8...###...وظایف واختیارات شوراهای شهر 7...###...گفتگوی همشهریان قدسی در وظایف شوراها6 ...###...گفتگوی همشهریان قدسی در وظایف شوراها 5...###...چی رو از کجا بخریم؟ (بازارهای تهران)

درصد جوابگویی ادارات شهر به گروه مطالبات مردمی بازتاب قدس

آمار بازدیدسایت

318472
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
بازدید کل
1544
1564
13728
38221
318472

آی‌پی شما: 54.162.111.247

همراهان هم اکنون بازتاب

ما 59 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کانال بازتاب قدس